Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to rozwiązanie mające zbawienny wpływ na środowisko. W gospodarstwach domowych coraz częściej montuje się pompy ciepła i baterie słoneczne. Koszty takich inwestycji są niestety ciągle dosyć spore. Warto zatem zorientować się, z jakiego typu pomocy możemy skorzystać. Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne? Okazuje się, że mamy w tym zakresie kilka możliwości.

Programy dofinansowania paneli fotowoltaicznych

Już od kilku lat funkcjonuje program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych „Mój prąd”. Od kwietnia 2022 r., w związku z nowelizacją ustawy o OZE, dotację tę rozszerzono o nowe produkty. Na same panele fotowoltaiczne można dostać do 4 tys. zł dofinansowania. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie magazynu energii, magazynu ciepła lub systemu do zarządzania energią w gospodarstwie domowym, uzyskamy nawet 20,5 tys. zł. Ważnym warunkiem jest konieczność korzystania z nowego systemu net-billing.
Inne możliwości daje program „Czyste powietrze”. Co prawda dotyczy on przede wszystkim dofinansowania do wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne źródła energii. Jednak łącząc tę modernizację z montażem paneli fotowoltaicznych, możemy uzyskać dodatkowo nawet 5 tys. zł dotacji.
Dla właścicieli oraz współwłaściciel domów jednorodzinnych dostępna jest również ulga termomodernizacyjna. Dotyczy to sytuacji, kiedy w budynku zostały przeprowadzone korzystne dla środowiska zmiany w systemie energetycznym i osoba fizyczna sama je sfinansowała. Może wtedy, w ciągu 6 lat, odliczyć sobie te koszty od dochodu.

Dotacje na panele fotowoltaiczne dla firm i rolników

Ze względu na kolosalny wpływ przedsiębiorstw na poziom zanieczyszczenia środowiska, przewidziano także dofinansowania dla firm. Obejmują one panele fotowoltaiczne, ale także inne produkty, pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii. Ze specjalnej ulgi mogą skorzystać również rolnicy. Jeżeli zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie, mogą w ciągu 15 lat odliczyć od podatku nawet 25% kosztów inwestycji.

Na co zwrócić uwagę, starając się o dotację na panele fotowoltaiczne?

Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne, są różne w zależności od wybranego programu. Dotacja może obejmować tylko gotowe budynki lub wymagać zgłoszenia na etapie budowy. Także forma pomocy nie zawsze jest taka sama. Może być to bezzwrotne dofinansowanie, preferencyjna pożyczka lub możliwość odliczenia od dochodu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe wymagania oraz termin rozpatrywania wniosków. Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych pomoże nam chronić środowisko i minimalizować negatywny wpływ naszej działalności na planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *