Panele fotowoltaiczne w 2023 r. – wpływ zmian na rynek


Rok 2022 był czasem dużych zmian w sektorze fotowoltaiki. Przede wszystkim zmienił się system rozliczeń, z obowiązującego do tej pory systemu opustów, na net-billing. Oprócz tego globalny kryzys energetyczny, problemy logistyczne, ciągnące się od czasu pandemii i wojna w Ukrainie mocno skomplikowały sytuację na wielu płaszczyznach gospodarki. Czy zatem nadal ludzie będą decydować się na panele fotowoltaiczne w 2023 roku?

Wzrost cen paliw a koszty instalacji fotowoltaicznych

W 2022 roku ceny paliw wzrosły nawet o 30-35%. Biorąc pod uwagę to, że polski rynek energetyczny opiera się w większości na źródłach konwencjonalnych, takich jak spalanie węgla kamiennego, brunatnego i gazu, ma to ogromny wpływ na pracę firm fotowoltaicznych w kraju. W dalszym kroku wyższe ceny paliw oznaczają wzrost kosztów transportu. Jeśli dołożyć do tego problemy logistyczne, będące ciągle jeszcze długofalowym skutkiem lockdownu w okresie pandemii, pojawia się poważny problem z dostawami. Brakuje poszczególnych części niezbędnych do budowy instalacji, zwłaszcza elementów elektroniki. Z tego powodu niektóre modele paneli fotowoltaicznych mogą nie być dostępne.

Net-billing – jak nowy system rozliczeń wpłynie na rynek?

Zmiany w systemie rozliczeń obowiązują wszystkie osoby, które umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie instalacji zawarły po 31 marca 2022 roku. Według nowych zasad, nadwyżki energii wytworzone w gospodarstwie prosument sprzedaje do sieci elektroenergetycznej, a w razie potrzeby w ciągu 12 miesięcy może je wykupić. Obawy jednak budzi fakt, że kwota depozytu prosumenckiego wyliczana jest na podstawie miesięcznej rynkowej ceny energii elektrycznej. Ceny tejże gwałtownie rosną, więc potencjalni, nowi użytkownicy mikroinstalacji zastanawiają się, czy będzie im się to opłacało. Okazuje się jednak, że sytuacja wbrew pozorom jest korzystna dla prosumentów. Sprzedaż nadwyżek energii odbywa się bowiem po cenie rynkowej obowiązującej w danym roku kalendarzowym. W przypadku kupna zaś, pod uwagę brana jest cena z roku poprzedniego, czyli tego, w którym energia została wytworzona. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę, że ceny energii będą w najbliższym czasie ciągle rosły, prosument nie tylko nie będzie stratny, ale nawet zyska.

Czy zmiany spowodują spadek zainteresowania zakupem instalacji PV?

Mimo zmian, jakie podziały się w roku 2022 w sektorze fotowoltaiki, nie przewiduje się znacznego spadku zainteresowania montażem paneli w roku 2023. Ludzie będą szukali rozwiązania problemów, wynikających z podwyżek cen prądu i gazu, a instalacja PV może pomóc wygenerować oszczędności. Niestety trudniej będzie dostać w banku kredyt na zakup instalacji. Firmy z branży fotowoltaicznej mogą być zmuszone rozwinąć swoją działalność o pompy ciepła, magazyny energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *