Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Korzystanie z urządzeń należących do Odnawialnych Źródeł Energii jest coraz powszechniejsze. Nic dziwnego, gdyż dzięki nim ogranicza się emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a także wspiera się środowisko. Najpopularniejszym źródłem OZE są nadal instalacje fotowoltaiczne.

Na montaż systemów PV decyduje się coraz więcej osób, nie tylko właścicieli firm, ale również klientów indywidualnych, które chciałyby znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd. Co można powiedzieć o instalacji PV? Jakie rodzaje paneli najbardziej opłaca się kupić?

Instalacje PV – co warto wiedzieć?

System fotowoltaiczny składa się przede wszystkim z paneli PV oraz falownika, inaczej nazywanego inwerterem, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. W zestawie znajdują się także przydatne do montażu akcesoria oraz elementy zabezpieczające przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi.

Panele fotowoltaiczne pełnią bardzo ważną funkcję w całym systemie PV. To one odpowiadają za pobór energii słonecznej. Wewnątrz modułów zostaje ona przekształcona w prąd stały, który następnie trafia do inwertera. 

Panele zbudowane są zatem z półprzewodników oraz z kryształów krzemu. Gdy fotony energii słonecznej trafiają do modułów, następuje wytrącenie elektronów i dochodzi do podniesienia się ich poziomu energetycznego. Aby jednak mogły one pracować wydajnie, muszą zostać wykonane z wysokojakościowych materiałów.

Panele fotowoltaiczne – rodzaje

Na rynku fotowoltaicznym dostępnych jest kilka technologii. Do najpopularniejszych rodzajów ogniw PV należą panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i wykonane z krzemu amorficznego.

Panele z krzemu amorficznego

Są to obecnie najrzadziej spotykane panele fotowoltaiczne. Charakteryzują się dość niską wydajnością i obniżającą się wraz z upływem lat sprawnością. Z pewnością jednak są stosunkowo tanie, lekkie, elastyczne i mają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury, dlatego zmiany poziomu ich wydajności często nie są aż tak widoczne. 

Panele monokrystaliczne

Wyróżnia je najwyższa wydajność, która osiąga nawet do 22%. Panele monokrystaliczne są  czarne i zbudowane z wielokątnych, cienkich płytek. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, można je swobodnie montować w miejscach o ograniczonej powierzchni i dobrym nasłonecznieniu. Do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu.

Panele polikrystaliczne

Są nieco mniej wydajne niż moduły monokrystaliczne, ponieważ wartość ta oscyluje w granicach 16%, produkuje się je z wielu kryształów krzemu. Panele te są koloru błękitnego i są zbudowane z kwadratowych płytek. To, co w szczególności je wyróżnia to fakt, że można je zamontować na terenach mniejszego nasłonecznienia. Potrzebują jednak nieco większej powierzchni instalacyjnej.

Jaki rodzaj paneli wybrać? Wszystko zależy od kilku czynników. Jeśli budynek położony jest w miejscu gorszego nasłonecznienia, natomiast istnieje możliwość postawienia większej liczby modułów, można zdecydować się na montaż paneli polikrystalicznych. W przypadku dobrego nasłonecznienia i mniejszej powierzchni montażowej, warto postawić na panele monokrystaliczne, które są nieco droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *