Inteligentny dom – podstawowe informacje

Nie ulega wątpliwościom, że w obecnych czasach rozwój nowoczesnych technologii komputerowych jest coraz bardziej wszechobecny. Jest to ciekawe zjawisko, gdyż rozwiązania technologiczne nie są już wykorzystywane jedynie przez przedsiębiorstwa przemysłowe czy high-tech. Wręcz przeciwnie – nowinki technologiczne stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

inteligentny budynek
inteligentny dom

Jakie najważniejsze funkcjonalności oferuje inteligentny budynek?

W ostatnich latach na popularności zyskują rozwiązania określane potocznie jako tzw. inteligentny dom. Pod pojęciem tym rozumie się m.in. takie rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii, jak:

  • monitoring CCTV, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i odstraszenie potencjalnych intruzów,
  • systemy alarmowe przeznaczone zarówno dla mieszkań w blokach, jak i domów jednorodzinnych,
  • zdalnie sterowane osłony wewnętrzne (ekrany projekcyjne) i zewnętrzne (żaluzje),
  • systemy oświetlenia i ogrzewania sterowane za pomocą aplikacji komputerowej,
  • produkty przeznaczone dla otoczenia domu wykorzystywane np. w celu sterowania ogrzewaniem i oświetleniem na tarasie oraz ochroną przed przegrzaniem,
  • automatyczne bramy wjazdowe, wideodomofony,
  • oraz wiele innych.

Inteligentny dom - komfort i bezpieczeństwo

Cel wszystkich rozwiązań z zakresu inteligentnego domu jest prosty: zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz komfortu w domu. Obecnie rozwiązanie to staje się jeszcze bardziej atrakcyjne, głównie dzięki rozpowszechnieniu smartfonów. Dzięki zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym odpowiedniej aplikacji, sterowanie inteligentnym domem staje się znacznie łatwiejsze, a monitorowanie sytuacji w domu jest możliwe np. podczas pobytu w pracy.

Ważnym, choć czasem pomijanym argumentem przemawiającym za wdrożeniem systemu, jest jego pozytywny wpływ na zdrowie. Odpowiednio skonfigurowany system inteligentnego domu może ustawić parametry (światło, temperatura, poziom wilgoci powietrza itd.) w taki sposób, aby warunki w domu stały się optymalne dla naszego zdrowia.

Działamy na terenia Starogardu Gdańskiego i okolic.