Fotowoltaika – czy się opłaca?


Mimo że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest niczym nowym, dopiero kilka lat temu proces ten spopularyzował się w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ korzystając z tych rozwiązań, można przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Wspiera się w ten sposób również OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii. Jak wiadomo, takimi źródłami są, m.in.: słońce, czy wiatr. Czy jednak montaż systemu fotowoltaicznego w domu lub innym budynku zawsze się opłaca? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznych?

Oprócz typowych, dwóch argumentów: obniżki cen za rachunki prądu oraz wsparcia ekologii montaż systemów fotowoltaicznych ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim ceny paneli stale maleją. Nie są to zatem inwestycje tak drogie, jak jeszcze kilka lat temu. Nie da się ukryć, że opłaca się je zamontować nawet wtedy, gdy nie chcesz starać się o żadną dotację. Obecnie za 1kW zapłacisz już nawet mniej więcej 4 lub 5 tysięcy, a nie 10 tys. jak jeszcze kilka lat temu. 

Produkuje się coraz lepsze i wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej montowane są obecnie panele monokrystaliczne, efektywność pozyskiwanej przez nie energii, określa się na mniej więcej 18-21%, jest to naprawdę dobry wynik. Bardzo rzadko montuje się aktualnie ogniwa polikrystaliczne, ich efektywność wynosi około 15-16%.

Nie da się również ukryć, że coraz więcej pieniędzy płaci się za użytkowanie energii elektrycznej. Szacuje się, że co roku wzrastają ceny opłat za prąd o kilka procent, a za 10 lat może być to nawet ponad 50%. Dzięki wykorzystywaniu OZE można pozyskiwać tę energię w sposób naturalny, a także stać się prosumentem, czyli podpisać umowę ze swoim dostawcą prądu. Dzięki temu zmagazynowana nadwyżka energii elektrycznej trafia do dostawcy prądu, a Ty w momencie gorszych warunków pogodowych, możesz skorzystać ze zgromadzonych zapasów.

Kiedy warto przemyśleć montaż paneli?

Jak wiadomo, są również sytuacje, gdy podłączanie tego typu paneli wiąże się z szeregiem wątpliwości. Właściciele nieruchomości muszą w takich wypadkach dokładnie przemyśleć montaż tego typu rozwiązania. Są to na pewno sytuacje, takie jak:

  • Duże zacienienie obszaru budynku, północna strona dachu – jeśli budynek jest położony na takim terenie, gdzie nie dociera słońce, warto przemyśleć montaż fotowoltaiki. Podobnie jest również w sytuacji, gdy dach znajduje się od północnej strony. Aby fotowoltaika dobrze działa, a inwestycja szybko się zwróciła, potrzebne jest odpowiednie naświetlenie paneli.
  • Dach w złym stanie – jeśli planujesz remont dachu, a chcesz zamontować na nim panele, rozsądniej jest przeprowadzić generalną modernizację, zanim zdecydujesz się na montaż,

Warto jednak spotkać się z firmą montującą panele słoneczne, gdyż niektóre problemy można rozwiązać całkowicie w inny sposób, np. panele można postawić także na gruncie, nie tylko na dachu. Profesjonaliści z pewnością doradzą Ci, jaką decyzję podjąć.

Fotowoltaika – czy się opłaca? W większości przypadków jest to inwestycja naprawdę opłacalna, gdyż montaż paneli słonecznych ma wiele zalet, poza tym inwestycja stosunkowo szybko się zwraca. Można również czerpać wymierne korzyści z produkcji własnego prądu. Warto przemyśleć podłączanie systemów fotowoltaicznych nawet w przypadku gdy teren, na którym stoi Twój budynek, jest zacieniony. Dobrze jednak w takim momencie skonsultować się z profesjonalną firmą, gdyż oni zaproponują odpowiednią konstrukcję i lokalizację instalacji na dachu czy gruncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *