Zmiany w programie Mój Prąd 2023

Rosnąca popularność systemów fotowoltaicznych już nie dziwi praktycznie nikogo. Możliwość korzystania z dużo tańszego prądu w dobie inflacji jest sporym benefitem, mającym znaczący wpływ dla comiesięcznego budżetu. Na montaż paneli decydują się także osoby, którym zależy na wsparciu środowiska i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak co roku wiele osób może skorzystać z rządowego programu dofinansującego montaż fotowoltaiki, nazywanego Mój Prąd. Jakie zmiany zachodzą w tej edycji programu? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Program Mój Prąd

Głównym celem programu rządowego Mój Prąd jest wsparcie prywatnych gospodarstw domowych i zachęta ich właścicieli do inwestycji w mikroinstalacje PV oraz do produkcji własnego prądu. Zadaniem tego programu jest też wsparcie mieszkańców nie tylko terenów dobrze zurbanizowanych, ale również słabiej zurbanizowanych.

Program po raz pierwszy ruszył 30 sierpnia 2019 roku i od razu cieszył się dużą popularnością wśród zainteresowanych montażem paneli. Wraz z kolejnymi edycjami z programu Mój Prąd zaczęło korzystać coraz więcej osób, gdyż stał się on dla nich zachętą do montażu fotowoltaiki jako alternatywnego lub głównego źródła prądu.

W 2022 roku program rozszerzono o dopłaty do magazynów energii i domowych magazynów ciepła, dofinansowywane są również systemy zarządzania energią, które mają optymalizować jej zużycie.

Mój Prąd – dla kogo?

Rządowy program Mój Prąd jest przeznaczony dla prosumentów, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing. Mogą z niego skorzystać też osoby rozliczające się w systemie net-metering, które nie skorzystały jeszcze z programu dofinansowania, jednak chcą przejść też na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.

Program Mój Prąd 4.0 2023 rok – zmiany

Nabór wniosków do czwartej edycji programu rządowego trwający od dnia 15.04.2022 został przedłużony do dnia 31.03.2023. Ponadto, należy podkreślić, że od tego roku wzrosła również wysokość dopłat do 6 tysięcy złotych w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV (do 50% kosztów kwalifikowanych). W ubiegłym roku dofinansowanie to wynosiło natomiast maksymalnie 4 tysiące złotych, czyli obecny wzrost to nawet o 2 tysiące złotych więcej.

Osoby, które będą chciały zgłosić montaż instalacji PV u siebie w domu wraz z elementami dodatkowymi, dofinansowanie będzie przedstawiać się w następujący sposób:

  • do 5 tysięcy złotych – do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych,
  • do 7 tysięcy złotych – do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych,
  • do 16 tysięcy złotych – do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych,
  • do 3 tysięcy złotych – do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych.

Co istotne, wnioskodawcy, którzy złożyli już wnioski o dofinansowanie do montażu mikroinstalacji PV, mogą złożyć wniosek uzupełniający o dofinansowanie na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej bez konieczności wycofywania wniosku już złożonego.

W programie Mój Prąd 4.0 zachodzą znaczące zmiany. Od 2023 roku osoby, które będą starały się o dofinansowanie, mogą otrzymać aż do 6 tysięcy złotych na montaż mikroinstalacji PV, to aż o 2 tysiące więcej niż w latach ubiegłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *