Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Taka instalacja umożliwia wytworzenie prądu z darmowej energii słonecznej, a to natomiast generuje spore oszczędności. Z jakich elementów składa się wspomniana instalacja? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Instalacja fotowoltaiczna ‒ z czego się składa? 

  • Panele fotowoltaiczne – jak zapewne wszyscy wiedzą, instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, czyli z baterii słonecznych. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które z darmowej energii słonecznej produkują energię elektryczną. Na rynku dostępne są panele mono- i polikrystaliczne, wykonane w różnych technologiach. Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne, wyróżniają się też większą odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Takie panele są jednak droższe od polikrystalicznych. 
  • Inwerter, czyli falownik ‒ bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli falownik. To właśnie falownik odpowiada za zmianę napięcia stałego na zmienne, czyli zmianę prądu wytwarzanego przez panele na prąd, z którego korzystamy na co dzień. Co więcej, to właśnie falownik kontroluje pracę całej instalacji. Wyróżniamy różne rodzaje falowników, między innymi falowniki 1-fazowe, 3-fazowe, wyspowe, sieciowe i inne. 
  • Zabezpieczenia AC/DC ‒ kolejne elementy opisywanej dziś instalacji to zabezpieczenia zmiennoprądowe, czyli AC i stałoprądowe, czyli DC. Takie zabezpieczania chronią instalację przed wyładowaniami i przepięciami.

Inne elementy instalacji fotowoltaicznej 

Jakie jeszcze elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej? Tutaj wymienić możemy:

  • konstrukcje montażowe
  • okablowanie i przewody 
  • optymalizatory 
  • licznik zużycia i produkcji energii 

Podsumowanie 

Na montaż instalacji fotowoltaicznej decydują się zarówno osoby prywatne, jak również firmy i przedsiębiorstwa. Wspomniana instalacja składa się z takich elementów, jak panele fotowoltaiczne, falownik, zabezpieczenia, przewody. Ważna jest także konstrukcja, na której umieszczone zostaną panele. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *