Wpływ paneli fotowoltaicznych na środowisko

Fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wspomniana instalacja to sposób na wygenerowanie dużych oszczędności w domowym budżecie, a jednocześnie ochrona naszej planety. Jaki jest rzeczywisty wpływ paneli fotowoltaicznych na środowisko? Dowiedz się, w jak taka instalacja może przyczynić się do ochrony przyrody i zmniejszyć eksploatację nieodnawialnych źródeł energii.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska

Podstawową zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, iż umożliwiają one znaczne ograniczenie emisji CO₂ do atmosfery. Szacuje się, że wystarczy 1000 kW energii pozyskanej z fotowoltaiki, aby zredukować roczną emisję dwutlenku węgla o ponad 800 kg. Zmiana źródła pozyskiwania energii na odnawialne, to także zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska tlenkiem węgla, azotem, dwutlenkiem siarki i różnego rodzaju pyłami.

Panele fotowoltaiczne a oszczędzanie zasobów naturalnych

Kiedy wytwarzamy energię poprzez spalanie paliw takich jak węgiel, drewno czy gaz, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości tych zasobów w środowisku naturalnym. Wykorzystując instalację fotowoltaiczną, korzystamy z energii słonecznej, która jest odnawialna. Biorąc pod uwagę fakt, iż grozi nam wyczerpanie ziemskich dóbr, powinniśmy jak najszerzej propagować zmiany w tym zakresie.

Panele fotowoltaiczne bezpieczne dla roślin i zwierząt

Instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych odpadów stałych ani ścieków. W żaden sposób nie zanieczyszczają gleby. Nie emitują także fal gorąca, które mogłyby szkodzić zwierzętom. Grunt po ich demontażu nie jest w żaden sposób skażony i w pełni nadaje się do dalszej eksploatacji. Z kolei duża część materiałów, z których wykonano panele, może zostać poddana recyklingowi.

Jedyna wada fotowoltaiki – materiały do produkcji komponentów

Niestety, jak wszystkie systemy, także instalacja fotowoltaiczna ma swoje wady. Do produkcji poszczególnych komponentów wykorzystuje się szkodliwe pierwiastki. Powstające przy wytwarzaniu ogniw słonecznych odpady krzemowe, mogą być groźne dla środowiska. Na szczęście jest sposób, aby same panele nie stanowiły zagrożenia. W celu zabezpieczenia przed wydostawaniem się niebezpiecznych substancji, moduły pokrywa się warstwą ochronną. Mimo, iż system produkcji paneli nie jest do końca ekologiczny, producenci sięgają po coraz nowsze technologie. Jest więc duża szansa, że wkrótce instalacje fotowoltaiczne będą w pełni bezpieczne także na etapie budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *