System prosumencki

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach zyskały na popularności. Możemy zaobserwować coraz większą liczbę paneli pojawiających się na dachach domów, firm i instytucji. I nic w tym dziwnego, ponieważ taka instalacja ma wiele zalet. 

Wraz z początkiem roku 2022 pojawiły się zmiany w systemie prosumenckim, które  nieco zmniejszyły grono osób zainteresowanych panelami. Co się zmieniło? Czy ustawa przyczyni się do masowych rezygnacji z systemu prosumenckiego? Na początek odpowiedzmy sobie, czym dokładnie jest system prosumencki. 

panele fotowoltaiczne

Co to jest system prosumencki? 

Prosument to osoba, która produkuje daną usługę lub produkt i jednocześnie jest jej konsumentem. Takim produktem w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest energia elektryczna. 

Prosumentem może być: 

  • osoba fizyczna; 
  • mała i średnia firma; 
  • przedsiębiorca, dla którego wytwarzanie energii nie stanowi głównego podmiotu działalności gospodarczej;
  • spółdzielnia energetyczna gmin wiejskich i miejsko-wiejskich;
  • kościoły, związki wyznaniowe;
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe; 
  • jednostki samorządu terytorialnego. 

Dzięki systemowi prosumenckiemu można wytwarzać energię na własne potrzeby oraz magazynować nadwyżki w sieci elektroenergetycznej. 

Jakie zmiany czekają system prosumencki? 

Z dniem 1 kwietnia 2022 roku w życie wchodzi nowa ustawa o systemie prosumenckim. Co się zmienia? Do tej pory był to system rozliczenia ilościowego. Oznaczało to, że jeśli oddaliśmy 1 MWh, mogliśmy odebrać 0,8 MWh bez żadnych opłat. Nowy system będzie systemem wartościowym. 

W nowym systemie nadwyżki oddawane bezpośrednio do sieci nie będą już przeliczane ilościowo, a wartościowo, według cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii. 

W praktyce będzie wyglądało to następująco: oddany 1 MWh będzie przeliczany przez spółkę na wartość energii. Później na wirtualne konto prosumencie będą trafiać pieniądze, które będą mogły być wykorzystane do kupowania energii z sieci. 

Rezygnacja z systemu prosumenckiego 

Rezygnacja z systemu prosumenckiego to odpowiedź na zamieszanie związane z pojawieniem się nowej ustawy. Wiele osób twierdzi, że je to najlepsze wyjście z sytuacji. Zmiany wpłynęły również na projekty parasolowe, które dawały możliwość pozyskania dotacji unijnych na domowe instalacje fotowoltaiczne, z których gminy masowo rezygnują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *