Od kilku lat można zaobserwować duży rozwój elektromobilności nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Jak wiadomo, dla większości państw proces wprowadzania pojazdów elektrycznych, czy napędzanych wodorem stanowi wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale także techniczne. Mimo wszystko z roku na rok po polskich drogach porusza się coraz więcej tego typu samochodów, jak również powstają nowe stacje ładowania. W jaki sposób zatem w najbliższych latach będzie wyglądać rozwój elektromobilności? Czy rzeczywiście samochody elektryczne będą powszechniejsze?
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Warto przypomnieć, że w październiku 2021 roku w Polsce została uchwalona zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jej inicjatywą jest przede wszystkim zachęcenie zmotoryzowanych do inwestowania w zakup między innymi samochodów elektrycznych, napędzanych wodorem lub też gazem ziemnym. Rozwój elektromobilności ma przyczynić się przede wszystkim do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza, który obecnie zarówno w większych, jak i mniejszych miastach jest naprawdę wysoki. Samochody elektryczne, czy też te napędzane wodorem nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, dzięki czemu powietrze jest dużo bardziej czyste.
Zanieczyszczenie środowiska a elektromobilność
Co ciekawe, aktualna liczba samochodów zarówno osobowych, dostawczych, ciężarowych, jak i autobusów, które poruszają się obecnie po drogach, wynosi około 1,5 miliarda. Sektor transportu drogowego nadal stanowi główne źródło emisji CO2. Niestety, jak wiadomo, wzmożona emisja dwutlenku węgla przyspiesza proces efektu cieplarnianego, który wywołuje nieodwracalne zmiany klimatyczne, stąd tak duże zainteresowanie rozwojem elektromobilności. Proces ten ma realny wpływ na rozwój środowiska i ekologii.
Spadki emisji CO2
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat, dzięki produkcji samochodów elektrycznych na świecie odnotowany będzie spadek emisji CO2 praktycznie o 10%, w takich krajach jak między innymi: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy. Spadków w zakresie emisji CO2 należy spodziewać się również w Polsce. Co ciekawe, według raportu Polish EV Outlook 2021 po polskich drogach w 2025 roku ma poruszać się już praktycznie pół miliona samochodów osobowych, a także dostawczych z napędem elektrycznym.
Elektromobilność w Polsce
Dane przytoczone w poprzednim akapicie pokazują, że pomimo tego, iż rozwój elektromobilności w Polsce w porównaniu do innych krajów jest nieco wolniejszy, ciągle postępuje i już za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat być może samochody elektryczne będą miały znaczną przewagę nad tradycyjnymi pojazdami spalinowymi.
Od kilku lat można zauważyć znaczny rozwój elektromobilności zarówno na świecie, jak i w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów elektrycznych, hybrydowych, napędzanych wodorem lub gazem ziemnym. Mimo że w Polsce proces ten zachodzi dosyć wolno, przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty zakupu i utrzymania tego typu pojazdów, niedawno przeprowadzone badania, a także uchwalenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, pokazują, że już za kilka lat można spodziewać się znaczącego wzrostu sprzedaży tych pojazdów. Proces ten przyczyni się przede wszystkim do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, np. CO2.