Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim budynku. Systemy te są jednymi z popularniejszych źródeł energii elektrycznej. Pozyskiwany w ten sposób prąd może być bez problemów wykorzystywany w domach, biurach czy zakładach produkcyjnych. Aby jednak móc w pełni bezpiecznie użytkować instalację fotowoltaiczną, należy pamiętać o zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Dlaczego to jest takie ważne? Zachęcamy do lektury.
Dlaczego zabezpieczenia ppoż. są ważne?
Jednym z podstawowych zagrożeń dla systemu fotowoltaicznego są oczywiście burze. Każda mikroinstalacja zamontowana na budynku powinna zatem zostać wyposażona w zabezpieczenia, które zapobiegają powstawaniu skupisk ognia i rozprzestrzenianiu się ich, np. na więźbę dachu.
Co więcej, nawet w momencie zerwania lub uszkodzenia konkretnych kabli, np. wskutek wichury czy ulewy, prawidłowo zaprojektowana oraz zamontowana instalacja nie może zaszkodzić domownikom.
Zgłoszenie montażu instalacji fotowoltaicznej
Warto pamiętać, że niedawno uległy nowelizacji przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Od 19 sierpnia 2020 roku właściciel obiektu lub budynku rodzinnego, który chce zamontować u siebie system fotowoltaiczny o mocy powyżej 6,5 kWp powinien uzgodnić swój projekt z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń pożarowych (rzeczoznawcą ppoż.) oraz poinformować o chęci montażu organy Państwowej Straży Pożarnej. W projekcie tym powinny znaleźć się następujące informacje:
- charakterystyka pożarowa (informacje dotyczące tego, w jaki sposób będą reagowały na ogień poszczególne elementy instalacji PV oraz, jak pożar będzie oddziaływał na budynek),
- wyposażenie urządzeń systemu fotowoltaicznego w środki ochrony ppoż. (prowadzenie przewodów w budynku, klasa reakcji kabli na ogień),
- informacje dotyczące ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ognia na obiekty sąsiednie.
Jak zadbać o ochronę przeciwpożarową instalacji PV?
Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji, dotyczących zabezpieczenia ppoż. systemów fotowoltaicznych. Należy pamiętać między innymi o:
- poprowadzeniu kabli bez naprężeń, z dala od ostrych krawędzi,
- wykorzystywaniu materiałów do montażu z atestami, między innymi: modułów PV, złącz MC4, ochrony odgromowej, falowników, itp.,
- poprowadzeniu przewodów w metalowych kanałach przeciwporażeniowych,
- uszczelnieniu przeciwpożarowym przejść przewodów przez ściany i stropy,
- montażu przeciwpożarowego wyłącznika prądu instalacji PV,
- wykorzystaniu urządzeń przerywających łuk elektryczny (AFCI), detektorów zwarć (AFD) oraz urządzeń przerywających (ID),
- umieszczeniu gaśnicy nieopodal falownika,
- wykonywaniu regularnego serwisu.
Montaż instalacji fotowoltaicznych ma sporo korzyści. Przede wszystkim można pobierać darmowy prąd i tym samym obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną. Decydując się na montaż instalacji, należy jednak pamiętać o tym, że musi zostać ona zaprojektowana i zamontowana z uwzględnieniem zasad ppoż. Warto zatem, między innymi zakupić wyłącznie certyfikowane materiały, zamontować przeciwpożarowy wyłącznik prądu instalacji i poprowadzić przewody w metalowych kanałach przeciwpożarowych.