Panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, panele PV czy też moduły fotowoltaiczne – na ten kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej stosuje się naprzemiennie kilka nazw. Okazuje się jednak, że panel panelowi nierówny – obecnie w instalacjach fotowoltaicznych stosuje się trzy najpopularniejsze rodzaje modułów PV, a różnią się one możliwościami efektywnego pozyskiwania energii słonecznej, właściwościami oraz ceną.
Sprawność paneli fotowoltaicznych
Zanim porównamy trzy rodzaje modułów PV, warto odczarować pojęcie „sprawność paneli fotowoltaicznych”. Sprawność w wypadku fotowoltaiki określa ile procent otrzymanej energii słonecznej zostanie przetworzonej w energię elektryczną przez dany panel w warunkach STC. STC, to skrót od Standard Test Conditions – standaryzowanych warunków testowych osiąganych w laboratorium (temperatura 25°C i nasłonecznienie 1000 W/m2 ).
Moduły monokrystaliczne – największa wydajność
W porównaniu z dwoma pozostałymi rodzajami to właśnie moduły monokrystaliczne najefektywniej pozyskują energię ze słońca. Sprawność paneli monokrystalicznych wynosi od 17 do 25%. Moduły monokrystaliczne wykonuje się z pojedynczych bloków krzemu, ciekawostką jest fakt, że bloki te wytwarzane są dzięki metodzie opracowanej przez polskiego chemika, Jana Czocharskiego. Panele monokrystaliczne to najdroższy spośród trzech, prezentowanych typów ogniw PV. Wysoka sprawność pojedynczego modułu oznacza także mniejszą ilość przestrzeni zajmowanej przez instalację. Wadą tego rodzaju modułów jest to, że do osiągnięcia wysokiej wydajności wymagają one wysokiego nasłonecznienia – dlatego w Polsce dużo częściej spotykane są panele polikrystaliczne.
Moduły polikrystaliczne – najlepsze w polskich warunkach
W przeciwieństwie do modułów monokrystalicznych, ogniwa polikrystaliczne produkowane są poprzez łączenie pojedynczych płytek krzemu na powierzchni panelu. Łączenia pomiędzy poszczególnymi płytkami krzemu ograniczają swobodę przemieszczania się elektronów, co skutkuje niższą w porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi wydajnością. Sprawność tych paneli wynosi około 20%. Moduły złożone z mniejszych płytek krzemowych mają też inną właściwość – ten rodzaj paneli sprawdza się doskonale w zmiennych warunkach pogodowych, niestraszne jest im niskie nasłonecznienie, czy zmiany pór roku.
Moduły amorficzne
O ile dwa powyższe rodzaje zaliczamy do grupy paneli krystalicznych, o tyle moduły amorficzne przypisuje się do grupy paneli cienkowarstwowych. Podobnie jak dwa wyżej wymienione typy, tak i panele amorficzne wykonane są z krzemu – z tą jednak różnicą, że w ich wypadku krzem ten nie jest wykrystalizowany. Sprawność paneli amorficznych również wynosi około 20%. Panele cienkowarstwowe są dużo cieńsze i lżejsze od paneli krystalicznych – ich największą zaletą jest wygoda i wszechstronność montażu, ze względu na ich właściwości, ogniwa amorficzne możemy zainstalować nawet na ścianie budynku.
Jaki rodzaj modułów fotowoltaicznych najlepiej sprawdzi się w moim domu?
Aby odpowiednio dopasować rodzaj paneli słonecznych do instalacji fotowoltaicznej, należy przeanalizować cechy budynku, zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego, a także szereg innych zmiennych takich jak planowane miejsce instalacji modułów fotowoltaicznych – czy mają być to panele montowane w gruncie, moduły PV na dachu, czy na elewacji budynku. Wszelkie osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do kontaktu – świadczymy pełne wsparcie dla naszych Klientów, w zakresie skonfigurowania odpowiedniej instalacji PV.