Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne?Niegdyś przeznaczone wyłącznie dla osób, które dysponują sporym budżetem, obecnie coraz bardziej powszechne i dostępne praktycznie “od ręki”. Mowa oczywiście o panelach fotowoltaicznych. Nie da się ukryć, że fotowoltaika jest technologią, której zalety zaczynają dostrzegać nie tylko właściciele firm, ale także osoby prywatne. Montaż całego systemu w obecnych czasach jest naprawdę opłacalny, korzystając z różnorodnych dofinansowań, a także atrakcyjnych ofert sprzedażowych, nie nadwyrężasz domowego budżetu. Co warto jednak wiedzieć przed zakupem odpowiednich paneli fotowoltaicznych? Na co zwrócić uwagę?

Jakie ogniwa wybrać?

Głównymi urządzeniami całego systemu fotowoltaicznego są oczywiście panele, które pobierają energię słoneczną i następnie przekazują ją do inwertera. Ogniwa fotowoltaiczne można podzielić na trzy kategorie: polikrystaliczne, monokrystaliczne i amorficzne. Obecnie nie montuje się już praktycznie ogniw amorficznych, ponieważ cechują się one naprawdę niską sprawnością, która utrzymuje się zaledwie na poziomie 8%. Dużą popularnością natomiast cieszą się ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne, jakie warto wybrać?

Najbardziej opłacalnymi ogniwami krzemowymi są monokrystaliczne, wykonane z pojedynczego bloku krzemu, który wytworzony jest ze stopów piasku krzemowego i boru. Osiągają one sprawność od 17 do ponad 18%, co pozwala im na naprawdę efektywną pracę. Dla porównania ogniwa polikrystaliczne osiągają wydajność zaledwie około 16% i wykonane są ze sprasowanego bloku krzemu. Tego typu urządzenia przeznaczone są przede wszystkim dla budynków, na przykład domków letniskowych, w których fotowoltaika stanowi dodatkowe lub alternatywne źródło wytwarzania energii elektrycznej.

Moc paneli fotowoltaicznych

Wybierając odpowiednie panele fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę na ich moc. Co istotne, zanim kupisz sprzęt o określonej mocy, przeanalizuj dokładnie swoje półroczne rachunki za prąd. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile tak naprawdę średnio zużywasz energii. Co ciekawe, każdy system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp produkuje mniej więcej 1000 kWh energii, uważa się, że jest to również wartość szacunkowego zużycia prądu przez jedną osobę w ciągu roku. Jeżeli zatem roczne zapotrzebowanie na prąd jest równe mniej więcej 3000 kWh, instalacja PV powinna być równa 3,75 kWp. W taki sposób wygenerowana energia będzie w stanie pokryć całość zapotrzebowania na prąd w ciągu roku dla jednego gospodarstwa domowego.

Trwałość paneli fotowoltaicznych

Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne mogą sprawnie działać przez mniej więcej 25 lat. Z racji tego, że jest to technologia dosyć nowa, nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić, czy rzeczywiście jest to prawdą. Na pewno trzeba co roku zwrócić uwagę na stopień zużycia paneli. Największe spadki mocy można zauważyć w pierwszych latach użytkowania, natomiast z biegiem czasu wartości te powinny maleć. Jeśli po kilku latach zauważysz, że wydajność Twoich paneli drastycznie spadła, z pewnością doszło do ich uszkodzenia. Nie jest również tajemnicą, że warto decydować się na zakup paneli fotowoltaicznych od polecanych producentów. Wtedy będziesz mieć pewność, że kupujesz produkt solidny, trwały, a także wydajny.

Najlepsze panele fotowoltaiczne to te, które spełniają wymogi odpowiedniej wydajności dla danego gospodarstwa domowego. Przede wszystkim przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Należy również przeanalizować wysokość rachunków i na tej podstawie dobrać odpowiednią moc paneli, a także zwrócić uwagę na trwałość całego systemu fotowoltaicznego. Nie da się ukryć, że rozsądniej nabyć urządzenia od sprawdzonej firmy zajmującej się sprzedażą wysokojakościowych paneli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *