Inteligentny dom – zalety

Choć wiele osób spotkało się z pojęciem inteligentny dom, niewielu potrafi wyjaśnić, czym tak naprawdę jest taka instalacja i jakie ma zalety. Poniżej najistotniejsze informacje na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Inteligentny dom – co to? 

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest inteligentny dom. Inteligentny dom, z angielskiego Smart Home, to obiekt, w którym zostały zamontowane nowoczesne, zintegrowane systemy sterujące domowymi urządzeniami i instalacjami. Właściciel ma tutaj automatyczną kontrolę, może sterować instalacjami zdalnie, na przykład za pomocą smartfona. 

Inteligentny dom ‒ dlaczego warto? 

Jakie są najistotniejsze zalety instalacji inteligentnego domu? Wymienić tutaj możemy większy komfort, bezpieczeństwo, oszczędność oraz mobilność. 

  1. Większy komfort ‒ inteligentny dom to przede wszystkim wygoda. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie zdalnie uruchomić między innymi ogrzewanie (taka opcja sprawia, że od razu wchodzimy do ciepłego domu, a to bardzo miłe, w szczególności, gdy na zewnątrz szaleje mróz). Mamy też możliwość opuszczenia bądź podniesienia rolet, uruchomienia systemu podlewania ogrodu, włączenia bądź wyłączenia oświetlenia. 
  2. Bezpieczeństwo ‒ druga z zalet opisywanej instalacji, to większe bezpieczeństwo. W razie wykrycia niebezpieczeństwa, na przykład włamania, instalacja wysyła informacje do odpowiednich służb. Co więcej, gdy czujnik gazu, czadu, dymu, ruchu wykryje niebezpieczeństwo, natychmiast nas o tym powiadomi. To nie koniec, dzięki aplikacji możemy też zdalnie wyłączyć żelazko, odłączyć podłączone do prądu urządzenia, zgasić światło. 
  3. Oszczędność ‒ inteligentny dom to także oszczędność. Dzięki możliwości regulacji działania różnego typu instalacji, na przykład ogrzewania, koszty utrzymania są zminimalizowane. 
  4. Mobilność ‒ inteligentny dom to także możliwość zdalnej kontroli. Kilka kliknięć i sprawdzimy, czy w domu bądź mieszkaniu wszystko jest w porządku. To gwarancja spokoju, gdy przebywamy poza domem na przykład, gdy jesteśmy w pracy lub na wczasach. 

Podsumowanie 

Inteligentne domy mają wielu zwolenników, coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Jakie są największe zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim są to wysoki komfort, większe bezpieczeństwo, oszczędność. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *