Czy montaż paneli fotowoltaicznych nadal się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Pozwalają zaoszczędzić spore kwoty na energii elektrycznej. W 2022 roku zaszły jednak spore zmiany na rynku. Począwszy od nowego systemu rozliczeń, przez galopującą inflację, aż po problemy logistyczne wywołane wojną za wschodnią granicą, pojawiło się wiele czynników, które mogą budzić nasze wątpliwości co do tego, czy montaż paneli fotowoltaicznych nadal się opłaca.

Wyższe ceny paneli fotowoltaicznych

Obawy związane z opłacalnością montażu paneli słonecznych mają uzasadnione podstawy. Trudna sytuacja logistyczna na świecie spowodowała, że wzrosły ceny komponentów oraz koszty transportu. Pamiętajmy jednak, że koszty początkowej inwestycji są właściwie jedynymi, jakie będzie trzeba ponieść. Sama eksploatacja nie wymaga już zbyt dużych nakładów, dlatego od początku użytkowania instalacji możemy liczyć zyski. Szacuje się, że w gospodarstwie domowym, w którym zamontowano panele o mocy 5 kWp, koszty zwrócą się już po ok. 10 latach. Przy żywotności fotowoltaiki ok. 25 lat daje nam to 15 lat, w których będziemy czerpać czyste zyski.

Jak zwiększyć opłacalność montażu fotowoltaiki?

Jeżeli chcemy, aby montaż paneli fotowoltaicznych był bardziej opłacalny, warto zainteresować się różnymi dostępnymi formami pomocy finansowej. W ramach programów takich, jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” możemy otrzymać dotację w wysokości od kilku- do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei Ulga termomodernizacyjna pozwoli nam odliczyć od podatku koszty instalacji, wynoszące nawet do 53 tysięcy złotych. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a może zaowocować sporym zastrzykiem finansowym. Dzięki temu inwestycja w instalację nie będzie dla nas tak odczuwalna, natomiast jej pozytywne konsekwencje pozostaną z nami na długo.

Instalacja hybrydowa – najbardziej opłacalna inwestycja

Jeżeli martwią nas ciągle rosnące ceny prądu i chcielibyśmy uniezależnić się od sieci energetycznej, instalacja hybrydowa jest tym co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie. Łączy ona w sobie panele słoneczne, magazyn ciepła, magazyn energii oraz inteligentny system zarządzania tą energią. Jeżeli dołożymy do tego np. montaż pompy ciepła, będziemy zupełnie samowystarczalni w kwestii zapotrzebowania na prąd. Taka kombinacja kilku proekologicznych urządzeń w domu będzie doskonałym wsparciem dla budżetu. Nie tylko pomoże nam zmniejszyć koszty codziennego zużycia prądu, ale przy produkcji nadwyżek energii będzie generować zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *