Czy instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni?

Średnie usłonecznienie w Polsce wynosi 1645 godzin w ciągu roku – czy jest to ilość wystarczająca do stałego generowania energii elektrycznej przez panele słoneczne? Czy panele fotowoltaiczne działają zimą? Czy instalacja fotowoltaiczna będzie wydajna również w deszczowe dni, a jeśli nie, to czy prąd w budynku zostanie wyłączony? Podobnych pytań słyszymy wiele, dlatego dziś postaramy się na nie odpowiedzieć!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Promienie słoneczne padają na moduły PV (panele fotowoltaiczne), a przechwycona w ten sposób energia w postaci prądu stałego, jest przekazywana dalej do inwertera (falownika), czyli urządzenia, które przekształca pozyskaną energię w prąd przemienny, a więc taki który wykorzystywany jest przez urządzenia w mieszkaniu. Inwerter jest ważną częścią całej instalacji – oprócz przekazywania prądu do budynku, odpowiada także za przysłowiowy „kontakt z bazą”, czyli operatorem energetycznym. Na czym polega ten kontakt? Polega na tym, że w słoneczne dni nadwyżka generowanej przez nas energii odsyłana jest do operatora energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę.

W sytuacji, w której niskie nasłonecznienie nie pozwala nam na wygenerowanie ilości prądu, która zaspokoiłaby zapotrzebowanie gospodarstwa domowego – prąd od operatora przesyłany jest do sieci elektrycznej budynku. Stawka opłat przesyłowych i cen odsprzedawanej czy odkupowanej energii uzależniona jest od ustaleń z operatorem – w każdym jednak wypadku są to korzystniejsze warunki, niż w wypadku standardowej umowy na dostawy energii elektrycznej. Straty w wydajności są więc rekompensowane poprzez dostawy energii od operatora i nie ma możliwości „wyłączenia prądu”. Jedynym wyjątkiem są niezależne instalacje off-grid. Są to jednak systemy dostosowane do mniejszego zapotrzebowania i działające z użyciem akumulatorów.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w pochmurne dni?

Tak działa – jej wydajność jest uzależniona od rodzaju wykorzystywanych paneli. Panele monokrystaliczne wykazują się większą wydajnością od ich tańszych i najpopularniejszych w Polsce odpowiedników. Należy jednak pamiętać, że przy odpowiedniej optymalizacji oba typy instalacji są w stanie uzyskiwać wysoką efektywność nawet w pochmurne dni. Kluczem jest tutaj rozproszone promieniowanie UV – jest ono rozproszone w przestrzeni przez praktycznie cały dzień, więc panele będą je pobierać i generować z niego energię elektryczną.

Jak kontrolować efektywność instalacji fotowoltaicznej?

Ilość wygenerowanej i odesłanej do operatora energii elektrycznej powinna widnieć na rachunku od operatora. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by kontrolować efektywność instalacji PV na bieżąco, to zwróć uwagę na możliwości poszczególnych komponentów zastosowanych w instalacji. Falownik z ekranem może na bieżąco informować Cię o ilości przesyłanej energii, natomiast dołączenie optymalizatora do całego zestawu, pozwoli Ci na optymalizację działania poszczególnych paneli – nawet przy użyciu urządzenia mobilnego. Jako Intek-Tech Technika Instalacji nie boimy się innowacyjnych rozwiązań, dlatego wraz z nami osiągniesz najwyższą wydajność swojej instalacji PV!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *